Næstved Roklub


Gå til indhold

Lær at ro 2012

Hvis du vil lære at ro

Hvis du vil lære at ro...

Roning er en dejlig sport, der styrker alle kroppens muskler. Samtidig kan man nyde naturen, og få frisk luft i lungerne. Intet kan være meget bedre.

Den 23. januar 2012 starter vi det første vinterhold op. Hver mandag frem til slutningen af marts måned er der træning på romaskinerne. På den måde har du fået et godt og grundlæggende kendskab til rotaget og roning inden vi begynder ude på vandet i april. Vi har et helt specielt introduktionstilbud. Du får hele kurset fra januar til slutningen af april samt medlemskab frem til 30. juni for kun 600 kr. Det er ca. ½ pris i forhold til normalt kontingent Meld dig til vinterholdet ved at udfylde blanketten til højre på denne side

Her kan du hente blanketter til indmeldelse og svømmeprøve
Indmeldelsesblanket
Svømmebevis

Har du svært ved at huske kommandoerne eller vil du gerne være forberedt på hvad der venter dig, så har du mulighedern herunder. Du kan også lære om teorien bag rotaget.

Kommandoer i båden
Rotaget


Er du under 20 år...? eller vil du ro konkurence-roning...?

Hvis du er under 20 år kan du starte med at ro når som helst. Vi har træning for ungdomsroere hver mandag kl. 18.00 - og hver torsdag kl. 18.00. Så hvis du vil lære at ro møder du bare op, så hjælper vi dig i gang.



Retur til indhold | Retur til hovedmenu